Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Taymi Biybuolt

Doğum Tarihi: 1779-01-01 - Ölüm Tarihi: 1832-07-14

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Taymi Biybuolt Çeçen direnişçi
Çeçenlerin hem ulusal, hem de efsanevi kahramanıdır. Hayatı, Çeçen halk destanlarında anlatılır. Ayrıca ünlü şair M.Y. Lermantov`un "Hacı Abek'inde baş kahraman olmuştur. Biyboult, mücadelesni, 1824 yılında başlatmıştır. Kendisinin en yakın yardımcıları arasında Germançuklu Molla Abdülkadir ile Yandırgaelalı Cieçoyn (Tisieçoyn) Dcambulat bulunmaktaydı. Çeçen ve Rus tarihinde Mayra (yiğit) Beybulat diye de anılan bu ünlü lider, 1824 yılında etrafına topladığı Çeçen mücahitleriyle, Rus istihkamı olan Amiri-Adjiyort'u fethetti. Başlarında General Gerekof`un bulunduğu bir Rus tümeni harekata başlayınca Biybuolt gerilla savaşını seçti. Mayrtüp`te gazavat bayrağını açtı.

Çeçen birlikleri Bnb. Pantelyev`in komutasındaki Gerzelevla istihkamını kuşattılar. Ancak General Grekof`la General Lisanoviç`in imdada yetişmesi sonucunda Biybuolt kuvvetleri geri çekildi. Ertesi gün Gergefevla istihkamına davet edilen komşu Çeçenler, ağır hakaretlerle karşılaşınca, Molla Uçar Hacı kamasını çekip her iki generali de ağır yaraladı. General Grekof hemen General Lisanoviç ise 16 Temmuz`da savaşta vurulup öldü. Yerine General Yermelof getirildi. Gaddar ve zalim bir general olarak anılan Yermelov, Çeçen düşmanı ve Rus megalomanı olarak bir avuç Çeçen savaşçısının önünde hırpalana hırpalana itibar kaybetti. Yerine gönderilen Kont Pavel Paskiyeviç hile yolu ile Biybolt`u tutsak etmek istemiş, bunu anlayan Çeçen lideri Çar ordusunda general rütbesindeki Şahmal Tarkovski`nin oğlunu rehin almıştır. Bunun üzerine Çeçen-Rus barışı sağlanmıştır. Ama Çeçenlerin bu yiğit evladı, ulusal önderi, Çar yanlısı olan Gazikumuk Hanı Kinyaz Girey tarafından, babası Prens Mehti Girey`in öldürülmesi sebep gösterilerek, 14 Temmuz 1832 günü katledilmiştir.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249