Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Vecdi Sayar

Doğum Tarihi: 1950-01-01 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

1950 yılında Zonguldak'ta doğdu. İlk ve orta öğretimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı ve ODTÜ'ye girdi. 1972 yılında Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, tiyatro alanında ve basında çalışmaya başladı. 1972-82 yılları arasında AST'tan, İstanbul Beledriyesi Şehir Tiyatroları'na kadar pek çok tiyatroda sahne tasarımları gerçekleştirdi. Aynı yıllardan başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde tiyatro eleştirmeni ve köşe yazarı, İletişim yayınları'nın çıkardığı "Video Sinema" dergisinde yayın yönetmeni olarak çalıştı. Ankara Çağdaş sahne'nin ve İstanbul Şehir Tiyatroları'nın kültürel etkinlikleri yöneticiliği, Ankara ve İstanbul Sinematek'lerinin yönetmenliğini üstlendi.
1980'lerde İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği Sinema Günleri/İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin program yönetmeni olarak çalıştı; Fransa İngiltere , İtalya, İspanya, Hollanda, ABD ve Kanada gibi ülkelerde Türk Filmleri Festivalleri düzenledi, uluslararası yayınlarda Türk sinemaesı üstüne yazılar yazdı. Türkyie'de çeşitli filmlerde sanat yönetmeni olarak çalıştı ve TRT-2'de "İki Film Birden" adlı sinema programını üç yıl boyunca sürdürdü. "Expo'92 Dünya Fuarı'nda" Türk Pavyonu'nun, 1996'da HABİTAT II'nin Kültürel Etkinlikler Sorumlusu, 1978-79 ve 1992-94 arası Kültür Bakanı Müşaviri, 1996-98 arası Paris Büyükelçiliği Kültür Müşaviri olarak görev yaptı.

Kurucusu olduğu TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği "Beyazperdenin Ardındaki Kentler", "Uluslararası Sinema- Tarih Buluşması" ve "Uluslararası Çevre Filmleri Festivali"nin yönetmenliğini yaptı.
Türkiye'ye döndükten sonra, "İstanbul-Hakkari Sanat Köprüsü", "Uluslararası Gençlik ve Sinema Şenliği", "İnsan Hakları 2000" (SODEV işbirliği ile), "Bursa Sinema Şenliği" (ÇASOD ve Bursa Belediyesi işbirliği ile), "Datça Can Şenliği" (Datça Belediyesi işbirliği ile), "Uluslararası Beyoğlu Buluşması" gibi kültür-sanat etkinliklerinde kurucu ve sanat yönetmeni olarak görev aldı. Halen bu şenliklerdeki görevini sürdürüyor.
Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), TÜRSAK Yönetim Kurullarında görev alan Sayar, halen PEN Yazarlar Derneği Uluslararası İlişkiler Genel Sekreterl, Özerk Sanat Konseyi Başkanı ve Kültürlerarası İletişim Derneği Başkanı.
Cumhuriyet Gazetesi'nde "Kedi Gözü" başlıklı kültür-sanat yazıları yazan Sayar, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim görevlisi ve "Bilgi'de Sinema" Program Danışmanı olarak çalışıyor.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249