Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Mustafa Zihni Hızal

Doğum Tarihi: 1919-01-01 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Mustafa Zihni Hızal yazar
1919 yılında Düzce'de doğdu. Babası Mehmet Refik, annesi Müslimet'dir. İlk ve orta okulu Düzce'de okudu. Eskişehir Hava Lisesi'ni bitirdi(1939). Askeri pilot olarak 1951 yılına kadar Türkiye'nin çeşitli yörelerinde görev yaptı. Sonra ordudan ayrılarak Türk Hava Yolları'na girdi. Ölümüne kadar sivil pilot olarak burada çalıştı. Avrupa'ya ve Mısır, Sudan, Suudi Arabistan, Suriye, Ürdün, İsrail, Lübnan, Kıbrıs gibi ülkelere yaptığı görev uçuşları sırasında, bu ülkelerdeki Kafkasyalılar ve onların örgütleri arasında ilişkiler kurulmasında yararlı oldu. 1960'lı yıllarda Avrupa ve Yakındoğu ülkelerinde yeniden örgütlenmeye çalışan "Kuzey Kafkasya Milli Merkezi"nin Genel Sekreteriydi. 1961'de Ankara'da oluşturulan "Kuzey Kafkasya Kültür Derneği"nin kurucusu ve ilk başkanıdır. "Paris Bloku" (Sovyet Mahkumu Milletlerin Kurtuluş Birliği) adlı örgütün 1962 Temmuz'unda Münih'de toplanan kongresine Kuzey Kafkasya Milli Merkezi adına katıldı.

Bütün antikomünist kişi, örgüt ve yayınlarla sürekli bir ilişki içinde oldu. Buna bağlı olarak, Türkiye'de milliyetçi-sağ kesimi destekleyen "Son Havadis", Yeni İstanbul", "Yeni İstiklal", "Serdengeçti", "Düşünen Adam", "İslam", "Hilal", "Mücahit", "Ölçü", "Hür Söz", 'Türk Yurdu", "Türk İzi", "Azerbaycan", "Kırım" vs. dergi ve gazetelerde Kafkasya ve Sovyetler Birliği ile ilgili çok sayıda yazıları yayınlandı.

1964 yılında, Almanya'ya yaptığı bir görev uçuşu dönüşünde, uçağının Ankara yakınlarında bir tepeye çarpması sonucu öldü.

ESERLERİ:

"Şeyh Şamil-Şimali Kafkasya İstiklal Mücadeleleri" (Ankara 1958), "Kuzey Kafkasya ­ Hürriyet ve İstiklal Davası" (Oğlu A. Hazer Hızal'ın adıyla yayınlanmıştır, Ankara 1961), "Kuzey Kafkasya'da Sovyet-Rus Vahşeti-1944 Faciası" (Konferans Notları, Ankara 1964).

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249