Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Mehmed Said Şamil

Doğum Tarihi: 1901-01-01 - Ölüm Tarihi: 1981-03-21

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Mehmed Said Şamil Şeyh Şamil'in Torunu

Dağıstan (Avar) kökenli yurtsever, yazar. Kafkasya'nın ünlü liderlerinden İmam Şamil'in en küçük oğlu olan Muhammed Kamil Paşa'nın (1862-1930) oğludur. 1901 yılında Medine'de doğdu. Öğrenimini İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nde yaptı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında genç yaşında iken, bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin (11 Mayıs 1918) savunulması için yapılan silahlı mücadeleye katıldı. Atayurdu Dağıstan'a giderek Kızılorduya karşı milli direnişi yürüten yurtseverler arasında yer aldı. (Ekim 1920-Mart 1921).

Kafkasya'nın Kızılordu tarafından bütünüyle işgalinden sonra güçlükle Türkiye'ye dönebildi. Türkiye, Yakındoğu ülkeleri ve Avrupa'da Kafkasya'nın özgürlük ve bağımsızlığı için yürütülen mücadelelere aktif olarak katıldı. Kurucu ve yöneticileri arasında bulunduğu "Kafkasya Dağlıları Halk Partisi" (Narodnaya Partiya Gortsev Kavkaza-Partie du Peuple des'Montagnards du Caucase-The Popular Party of the Higlanders of Caucasus) adına Türkiye Fransa, İngiltere, Çekoslavakya, Polonya gibi devletlerle temaslarda bulunarak Kafkasya bağımsızlık davası lehine sempati ve yardım sağlamaya çalıştı. Kafkasya, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Türkistan örgütlerinin oluşturduğu "Promethee" siyasi hareketi içinde önemli bir rol oynadı.

İkinci Dünya Savaşı'nda diğer Kafkasyalı liderler gibi o da Berlin'e giderek Alman hükümeti yetkilileriyle Kafkasya konusunda görüşmelerde bulundu. Fakat bu sırada Kafkasya'nın bir bölümünü işgal etmiş bulunan Alman'ların Kafkasya bağımsızlığı konusundaki çelişkili tutumları ve Kafkasya'ya gitmesine izin verilmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Berlin'de oluşturulan "Kuzey Kafkasya Milli Komisyonu (Komitesi)"nde de görev almadı ve bazı arkadaşlarını orada bırakarak Türkiye'ye döndü (1942). İkinci Dünya Savaşını izleyen "Soğuk Savaş" döneminde de SSCB aleyhine çalışmalarını sürdürmekle birlikte Avrupa'da ABD'nin etki ve denetimi altında kurulan çeşitli örgütlenmelere pek katılmadı. Özellikle Müslüman devletler nezdinde, uluslararası birçok toplantıda, bağımsız Kafkasya davasını savunmayı sürdürdü. 1950'li yıllarda Pşimaho Kosok, Timur Kuban, Kadircan Kaflı gibi bazı Kafkasyalı aydınlarla birlikte İstanbul'da "Kuzey Kafkasyalılar Kültür ve Yardım Derneği"ni oluşturdu. Daha sonraları bu Derneğin oluşturduğu "Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı"nın da kurucu üyeleri arasında yer aldı (1978).

21 Mart 1981'de İstanbul'da öldü.

Said Şamil Türkçe Arapça, Fransızca, Rusça biliyordu. Kafkasyalılar tarafından, iki dünya savaşı arasında Fransa, Çekoslovakya, Polonya, Almanya ve Yakındoğu ülkelerinde yayınlanan birçok derginin mali finansmanına yardımcı olmuş ve bunlarda yazıları yayımlanmıştır. 1930'lu yıllarda "Kafkasya Dağlıları Halk Partisi" tarafından Fransızca, İngilizce, Rusça olarak yayınlanan parti bültenlerinde ve propaganda broşürlerinde, Arap ülkeleri basınında Azerbaycan, Kırım, Türkistan ve diğer ülkeler mültecileri tarafından çıkarılan yayın organlarında da yazıları bulunmaktadır.

ESERLERİ
"Montagnards du Caucase" (Kafkasya Dağlıları, Fransızca, Paris 1930), "Hitab mümessil el-Kafkazî" (Kafkasya Temsilcisinin Konuşması, Arapça, Şam 1956), "Dış Türkler ve Sosyalizm" (Türkçe, İstanbul 1971).

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249