Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Oktay Vural

Doğum Tarihi: 1956-01-01 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

1956 Diyarbakır doğumlu olan Vural, İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde yüksek lisansın ardından iktisat doktorasını verdi. Aynı Üniversitenin İİBF'sinde Yardımcı Doçent oldu. Yurtdışında BM bursu ile ABD Pennsylvania Üniversitesi'nde doktora eğitimi aldı. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük, Enerji Bakanlığı Müşavirliği, Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, TÜGSAŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 21'inci Dönemde Meclis'e girdi. İngilizce bilen Vural evli ve Oğuz ile Yavuz adında iki çocuk babası.

HAKKINDA YAZILANLAR

Öksüz'ün yerine Vural
Sabah 31 Ağustos 2001

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Telekom krizi sonrası istifa eden Enis Öksüz'ün yerine Oktay Vural atandı. Vural, bakan olduğunu televizyondan öğrendi ve ilk tebriği de Devlet Bahçeli'den aldı
Ulaştırma Bakanlığı'na MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural atandı. Vural'ın kararnamesi dün akşam üzeri hazırlanarak Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi ve hızla onaylandı. Vural, SABAH'a verdiği ilk demeçte, "Aldığımız bayrağı devam ettireceğiz. MHP'nin ulaştırma ve demokrasi alanında başlattığı ve yürüttüğü hizmetleri sürdüreceğiz. Güzel hizmetlere yenileri eklenerek yürüyecek. Allah utandırmasın" dedi.

MHP içinde bakanlık kulisi sürerken, 15 gün önce İzmir'e giden Vural, bakan olduğunu da televizyondan öğrendi ve arka arkaya gelen telefonlara cevap verdi.

İKİNCİ İZMİR BAKANI
Bahçeli, partideki herhangi bir gruba dahil olmayan doğrudan kendisiyle çalışan ve bürokrat kökenli Vural'ı bakanlığa getirerek, parti içindeki gruplar arasında dengeyi de kurmuş oldu. Bahçeli, MHP'nin daha önce oylarının az olduğu ancak 1999 seçimlerinde MHP'ye 3 milletvekili gönderen İzmir'e de Sanayi Bakanı Kenan Tanrıkulu'nun ardından ikinci bakanlığı vermiş oldu.
Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İzmir'e iki bakanlık verdiniz" eleştirilerine ise, "Vural'ın Diyarbakır doğumlu olmasını" gerekçe gösterdi. İzmir'e iki bakanlık verilmesi, MHP'ye 8 milletvekili gönderen ve bakanlık bekleyen İstanbul teşkilatını küstürdü. Vural'ın, Öksüz döneminde Ulaştırma Bakanlığı'nda uluslararası kuruluşlar ve hükümetin diğer ortaklarıyla kavga eden üslubunun ardından, daha "dengeli" bir üslupta bakanlık yapması bekleniyor.

1995'DE SEÇİLEMEDİ
AB Genel Sekreteri Volkan Vural da, yeni bakan Oktay Vural'ın amcaoğlu oluyor. Vural'ın MHP'yle tanışması ise merhum Genel Başkan Alparslan Türkeş'in son döneminde danışmanlar grubu içinde çalışmasıyla oldu. 1995 seçimlerinde aday olduğu MHP'den seçilemedi. Ardından 1999'da yeniden aday oldu. İzmir Milletvekili seçilen Vural, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Komisyon Başkanlığı ardından MHP Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Vural, NATO Asamblesi üyesi, Demokraside Birlik Vakfı Kurucu üyesi, Türkiye UNESCO Klübü üyesi, Kamu İşletmeleri Birliği Genel Sekreteri, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği üyesi, Doğalgaz, Uluslararası Enerji Teknoloji ve Tesisat Dergisi Yayın Danışma Kurulu üyesi.

BAHÇELİ: HAYIRLI OLSUN
MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ulaştırma Bakanlığı'na atanan Oktay Vural'ı dün telefonla arayıp ilk kutlayan kişi oldu. Bahçeli, atamayı televizyonlardan öğrenen Vural'a "Allah yüzünü kara çıkartmasın. Hayırlı olsun. Bu görevde üstün başarılar elde edeceğinize inanıyorum. Sayın Enis Öksüz'ün bıraktığı yerden hizmetleri daha ileri bir noktaya götüreceğinizi düşünüyorum" dedi. Vural ise Bahçeli'ye "Teşekkür ederim" yanıtını verdi.

Nevin BİLGİN

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249