Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Mücap Ofluoğlu

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Türk Tiyatro oyuncusu ve yönetmeni 1979' kadar İstanbul Şehir Tiyatrosunda "Ömür Satan Hüsamettin Çelebi" (1974) "Pazartesi Perşembe" (1975) Moliere"nin "Cimri" sini ,1976 da Tartuffe"ünü ve 1979 da daha önce hep meraki adaptasyonu oynanmış olan Hypocondriugue"ını "Hastalık Hastası" adıyla Türkiye'de ilk kez sahneye koydu ve 1979 da bir süre yönetim kurulu üyeligini yaptıktan sonra İstanbul Şehir Tiyatrolarından ayrıldı. 1981 de küçük sahnenin 30 kuruluş yıl dönümünde ortaoyunculardan aldıgı çağırı üzerine "Eski Moda" komedya adlı oyunu sahneye koydu ve oynadı 1983 martinda Hisar Eğitim Vakfı adına 40. sanat yılını bir jübileyle kutlayan Ofluoglu toplanan gelirle, İstanbul Devlet Konservatuvarı tiyatro böümü ögrencilerine burs vermeye başladı.
Fotografdaki Çocuk adlı kitabında 1945 ten beri çeşitli yerlerde yayınlanmış şiirlerinin bir bölümünü topladı
Sami Ayaroglu yönetiminde Şehir Tiyatrosunda "Cyrana Bergerac" oynadı (1970-1971)
Bu rolle çok ünlendi hala bir çok tiyatro sever tarafından zevk ile hatırlanır. 1954 Yılında Muhsin Ertuğrul'un yönetiminde Küçük sahnede "Hamlet" oyununda Polonius rolünü oynadı Oğlu Leortes rolünde karşısında Haldun Dolmen vardı.
1943 de sinamaya başladı. 1946 da tiyatroya figuran olarak başladı
1951 den 1957 ye kadar Muhsin Ertuğrul ile küçük sahnede çalıştı
1957 den sonra mimar İrfan Ertem ile Beyoğlu'nda emgen gözlükçüsünün üstünede Oda Tiyatrosu açtı, iki sezon burada oynadı.

Muhsin Ertuğrul"nun Şehir tiyatrasında ayrılması üzerine 1970 yılına dek küçük sahnede kendi adına kurduğu toplulukta dört mevsim toplam 8 oyun sahneledi.
1974 te Muhsin Ertuğrulun Şehir Tiyatrosuna tekrar dönüşü ile Ayla Algan, Şirin Devrim, Tunç Yalmanla birlikte döndü on sene sonra ikinci kez "Cimri" de Harpugonu oynadı "Tartuffe"ü, "Sahte Sofu" adı ile sahneye koydu ve oynadı
Muhsin Ertugrulun sahneye koydugu dört hamlet temsilinde hep Poloniusu oynadı.
Unutamadığı roller "Kral Lear"da Kent dükü "Kuru Gürültü"de Bendik "Fizikçiler" de Mobius "Pazartesi Perşembe" de Kırtasüddin Efendi Çetin Altanın "Yedinci Köpek" piyesinde baş rolünü Refik Enduran'ın "Aman Avcı" piyesindeki rolü ve "Ömür Satan Hüsam Çelebi" deki rolleri 1980 yılında kendi isteği ile emekli oldu.
En son rolü "Hastalık Hastası" oldu 50 den fazla başrol 30 kadar oyun sahneye koydu.
Bazı televizyon filimlerinde oynadı 1981 den sonra beş kitabı yayınlandı Şiir kitapları "Fotoğraftaki Çocuk" "Bir Avuç Alkış" "Aynadan Anılar" "Ağlamakla Gülmek arasında" anılar araştırma kitabı "Dünya Bir Sahnedir".

Kaynak: ALNINDA IŞIĞI İLK HİSSEDENDİR / Vedat Demirci

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249