Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Muzaffer Arıkan

Doğum Tarihi: 1928-04-23 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Prof. Dr. Muzaffer ARIKAN
23 Nisan 1928 yılında Ankara'da doğdu. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 26 Nisan 1954 tarihinde aynı fakültenin Yeniçağ Tarihi Kürsüsünde asistan olarak göreve başladı. 29 Nisan 1958 tarihinde " H. 867 Tarihli Ankara Tahrir Defteri ( Açıklamalarla Metnin Tespiti) " adlı araştırması ile Edebiyat Doktoru ünvanını aldı. 1958-1960 yıllarında İspanyol Hükümeti'nin verdiği bursla İspanya'da bulundu. Bu süre içinde Madrid Üniversitesi'nde derslere devam etti, ispanyol arşiv ve kütüphanelerinde araştırmalarda bulundu. " XV. Asırda Yaya ve Müsellem Ocakları ( Toprak Tasarrufu, Vergi Muafiyetleri ve Hizmet" konulu Doçentlik tezini hazırlayarak 18 Kasım 1966 tarihinde Doçent ünvanını aldı. 1988 yılında profesör oldu.1963-78 yılları arasında D.T.C.F Mezun ve Müntesipleri Derneği Başkanlığını yürüten Muzaffer Arıkan, 1970 yılında TTK Muhabir üyeliğine seçildi.1971-80 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi ve Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat ve Veterinerlik Fakültelerinde Türk Devrim Tarihi ve Osmanlı Tarihi derslerini verdi. 1974-82 yıllar arasında A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nın kuruluş ve yönetimini üstlendi. 1976-80 yılları arasında Tarih Enstitüsü Müdürlüğüne seçilen M. Arıkan, 18 Nisan 1986-23 Nisan 1995 tarihleri arasında Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığını yürüttü.24 Haziran 1987 tarihinde, Türk-İspanyol kültürel ilişkilerinin gelişmesine yaptığı yayınlar ile sağladığı katkı ve Ankara ile Madrid Üniversitelerinde İspanyol ve Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarının faaliyete geçmesine göstermiş olduğu gayret nedeniyle İspanyol Hükümeti ve İspanyol Kralı tarafından Kraliyet Yüksek Liyakat Nişanı ( La Encomienda de la Orden del Merito Civil ) ve Şovalyelik Payesi ile ödüllendirilmiştir.1988-92 yılları arasında A.Ü. Araştırma Fonu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Uzmanlı Grubu Başkanlığı görevini yürüten Arıkan, 14 Ekim 1988 - 23 Nisan 1995 tarihleri arasında da A.Ü. Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ( OTAM ) görevinde bulundu.Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi olan Arıkan, 1985 yılından bu yana Tapu ve Kadostra Genel Müdürlüğü Tapu-Tahrir Defterleri İlmi Değerlendirme Komisyonu Başkanlığını yürütmektedir.Araştırmalarını Osmanlı Devletinin Kuruluş Dönemi, Osmanlı Askeri Teşkilatı, XV. ve XVI. yüzyıl Türk- İspanyol İlişkileri ve Akdeniz Dünyası üzerine yoğunlaştırdı.Üyesi olduğu kuruluşlar: Türk Tarih Kurumu

Bildiği yabancı diller: İspanyolca, İngilizce, Farsça

Kitaplar:
Atatürk ve Türk Toplumu ( Hamza Eroğlu, İsmet Gönülal ile birlikte ). Türkiye Zirai Donatım Kurumu Yayınları:2 , 100.Yıl Armağanı, Ankara 1981.
XIV.-XVI. Yüzyıllarda Türk -İspanyol ilişkileri ve Denizcilik Tarihimizle ilgili İspanyol Belgeleri, ( Las relaciones Turco-Españolas en los siglos XIV.y XVI. Documentos Españoles relativos a la historia Naval Otomana ), T.C. Genel Kurmay Başkanlığı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı. Kültür Yayınları Tarih Dizisi No. 7, Ankara 1995.
H. 859 / M. 1454-55 Tarihli Tırhala Sancağı Mufassal Tahrir Defteri ( Prof. Dr. Melek DELİLBAŞI ile birlikte yayına hazırlanmaktadır.)

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249