Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Iyad Allavi

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Irak Eski Başbakanı
1945 yılında doğdu. Irak ve İngiltere’de tıp eğitimi aldı. Baas Partisi’nin kuruluş yıllarında Saddam Hüseyin’le birlikte gençlik kolu üyesi olarak çalıştı. Ancak ikilinin arası 1970′in başında bozuldu. Bir yıl sonra İngiltere’ye yerleşti.

Irak Ulusal Mutabakatı muhalif cephesini kurdu. Yıllarca Ortadoğu ülkelerini dolaşıp Saddam karşıtı kampanyalar yürüttü. 1990 yılında Saddam Kuveyti işgal edince, Londra'da aktif olarak öne çıktı. 1991 yılında Irak Ulusal Mutabakatı (INA) muhalif örgütünü kurdu.

1994 yılında Saddam’a karşı askeri darbe girişiminde bulundu. Başaramadı. Askerleri ve halkı Saddama karşı örgütlemek amacıyla, el-Mustakbel (Gelecek) radyosunu faaliyete geçirdi.

1996 yılında, içerden sağladığı destekle Saddam'ı devirmek üzere darbe girişiminde bulundu. Ancak Saddamın, istihbarat elemanları, INA içine sızdıkları için darbeyi boşa çıkardılar.

Saddamın devrilmesinden sonra, 33 yıl aradan sonra Irak'a döndü. ABD tarafından, Geçici Hükümet Konseyine atandı. Saddam'ın yıkılmasından sonra dönemin Irak başbakanı oldu.HABER

Irak'ta seçimi Allavi kazandıIrak'ta 7 Mart'ta yapılan genel seçimleri İyad Allavi'nin kazandığı açıklandı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı nihai sonuçlara göre eski Başbakan İyad Allavi'nin lideri olduğu Irakiye Koalisyonunun, 91 sandalye elde ederek genel seçimlerin galibi olduğu bildirildi.

Buna göre, eski başbakan İyad Allavi başkanlığındaki Irakiye Koalisyonu 91, Başbakan Nuri El Maliki başkanlığındaki Hukuk Devleti Koalisyonu 89 sandalye kazandı. Irak Türkmen Cephesi de Allavi'nin listesinde seçime girmişti.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249