Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Onur Güntürkün

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

akademisyenTÜBİTAK Özel Ödülü sahibi1958'de İzmir'de doğdu. 4 yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldı. Ailesi Almanya'ya göç edince, ilköğretimini bu ülkede tamamladı. Sonra yeniden İzmir'e döndü. 1975 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Lisans eğitimini Almanya'da psikoloji üzerine yaptı. İnsan psikolojisini etkileyen beyin fonksiyonları üzerindeki çalışmaları nedeniyle bir çok ödül aldı. Bochum Üniversitesi Üstün Araştırmalar Ödülü ve Gerhard Hess Bilim Ödülü bunlardan en önemlileri. 2000'de İstanbul Üniversitesi tarafından "onursal doktora" unvanına layık bulundu. En son aldığı ödül, TÜBİTAK Özel Ödülü. Kendisi için söylenen, "Türk Hawking" benzetmesini hayli iddialı buluyor.Niçin Almanya?

Yükseköğrenimi için Almanya'yı seçmek durumunda olduğunu vurgulayan şunları söylüyor: "Burada (Türkiye'de) olsaydım akademik kariyer yapabilir miydim? Zor bir soru. Ama elbette olasılık daha düşük görünüyor. Türkiye'deki koşullar engelliler için 70'li yılların ortasında daha zordu. Türkiye'deki bilim sistemi içine kapanıktı. Ama kararlıysanız her şeyi her yerde başarırsınız. Türkiye'deki bilim adamları da inanılmaz şeyler başardı. Ama benim için olasılık düşüktü."Hedefi hafızayı anlamak

Almanya'da Bochum Ruth Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olan Güntürkün, insan beyni üzerine sürdürdüğü çalışmalarında klinik başarı hedefinden uzak olduğunu belirtiyor. "Sizin benim ismimi nasıl aklınızda tuttuğunuzu, beyninizde öğrenme mekanizmasını sağlayan tek tek nöronları açıklamak istiyorum. Niye hafızanızda bazı şeyleri silip bazı şeyleri sakladığınızı anlamak istiyorum. Kısaca, kendimi ve dünyayı anlamak için çalışıyorum" diyor.


HAKKINDA YAZILANLAR

Bilim Tutkusu
Prof. Dr. Onur Güntürkün'ün Yaşamöyküsü
Kemal Yalçın
Milliyet Yayınları

"Bilim Tutkusu" lateralizasyonla ilgili çalışmalarıyla, beyin konusunda çok önemli buluşlara imzasını atan Türk bilim adamı Prof. Dr. Onur Güntürkün'ün yaşamöyküsü. Henüz dört yaşındayken çocuk felcine yakalanan Onur Güntürkün'ün bu hastalığa karşı verdiği zorlu mücadelenin ve umutsuzluktan umut yaratışının öyküsü. Geçirdiği hastalık nedeniyle bağlandığı tekerlekli sandalye, onun bilim yolunda tutkulu yürüyüşünü engelleyemedi. 15 yıllık geceli gündüzlü yoğun araştırmaları sonucunda elde ettiği önemli buluşları nedeniyle, Bochum Üniversitesi Üstün Araştırmalar Ödülü'nü, Alman Araştırma Fonu Bursu'nu ve Gerhard Hess Bilim Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Güntürkün'e, 1995'te Almanya'nın en büyük bilim ödülü olan Krupp Bilim Ödülü verildi. Prof. Onur Güntürkün'ün yaşamı, bilimin hangi koşullarda, nasıl yapılabileceğinin, bilimsel ilerlemenin ve bilim geleneğinin nasıl gerçekleşebileceğinin, insana verilen değerin bilime giden yolları nasıl açtığının canlı bir örneği.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249