Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Rüştü Kazım Yücelen

Doğum Tarihi: 1948-01-01 -

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Rüştü Kazım Yücelen ANAMUR - 1948, Ali, Melahat - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi - Fransızca, İngilizce - İktisatçı - XVII, XVIII, XIX, XX nci Dönem İçel Milletvekili - Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı, Devlet Bakanı - Evli, 3 Çocuk.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 5 HAZİRAN 2001

içişleri bakanı Yücelen

İnsan haklarının güvencesiyim
Milliyet 5 Haziran 2001

Rüştü Kazım Yücelen İçişleri Bakanlığı'na atanmasının ardından, "Halkıma en büyük taahhüdüm, yolsuzluklar, terör ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda. Yolsuzlukla mücadelede Sadettin Tantan'dan aldığım bayrağı daha ileriye götürmek en önemli taahhüdümdür" dedi
Yücelen, yeni görevinin ardından ilk demecini Milliyet'e verdi. "Yolsuzluk ve kara parayla mücadele konusunda Sayın Tantan çok önemli mesafeler katetti. Şimdi biz ondan alacağımız bayrağı en ileriye götüreceğiz" diyen Yücelen, şunları söyledi:


Teminat verdi
"Güvenlik güçleri, namuslu vatandaşın işadamının teminatıdır. Güvenlik güçlerinin en önemli görevi vatandaşın her konudaki özgürlüğünü korumaktır. Bu anlamda törör, uyuşturucu, kara para ve yolsuzluk mücadelesi olabildiğince ileriye götürülerek yılmaksızın sürdürülecektir. Yasadışı telefon dinlenmesiyle mücadeleyi İçişleri Bakanlığı yapacaktır. Türk insanının özgürlüklerinin teminatı İçişleri Bakanlığıdır."
Yücelen, "İnsan Hakları Bakanlığı'ndan gelen bir siyasetçi olarak bu konudaki hassasiyetleri çok iyi bildiğini, İçişleri Bakanlığı'nın insan haklarının teminatı haline getirileceğini" kaydetti.


Yerel yönetime destek
Tantan'ın hazırladığı yerel yönetim reformunun Meclis'ten geçmesi için bütün gücüyle çalışacağını, illerin kalkınması için bu yasanın çok önemli olduğunu belirten Yücelen, "Valiler ve belediye başkanları illlerin kalkınması ve vatandaşın huzurunun sağlanmasında yasalarla desteklenecekler" diye konuştu.
Güvenlik güçlerinin sıkıntılarını da çok iyi bildiğini ifade eden Yücelen, şöyle devam etti: "Güvenlik güçleri ve eşleri ile çocukları bugünden itibaren her türlü şikâyetleri için, sorunları için bana gelebilirler. Kapım onlara sonuna kadar açıktır. Onların sorunlarını çözmek için çaba sarf etmek boynumun borcudur."


Deneyimli politikacı
İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Rüştü Kazım Yücelen, politikaya ANAP kurulurken girdi. 1948'de Anamur'da doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Turgut Özal ile birlikte politikaya sahnesine atılan kadronun içinde yer aldı. 1983'ten bu yana her dönem milletvekili seçilmeyi başardı. Özal sonrasında Mesut Yılmaz'ın liderliğini destekledi. 55. Hükümet'te Devlet Bakanlığı görevini yürütürken Yılmaz'ın Makedonya gezisi sırasında trafik kazası geçiren Yücelen uzun süre tedavi gördü. Mehmet Ali İrtemçelik'in istifasının ardından insan haklarından sorumlu bakanlığa kaydırıldı. İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi, Türkiye'nin 21 merkezinde insan hakları kurultayları düzenledi ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran insan hakları raporunu hazırladı. Fransızca ve İngilizce bilen Yücelen üç çocuk babası.

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249