Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim
boğaz
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İRTİBAT
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Doğan Katırcıoğlu

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Kendi dilinden hayatı

Ben DOĞAN KATIRCIOĞLU.
Babam Fahri ile annem Zeynep Sultan'ın büyük aşklarının meyvesiyim.
Babamın anı defterinde yazar:
"Bugün 24 Mayıs 1935 Cuma. Eşim Zeynep Sultanım, oğlumuz Doğan'ı bana armağan etti. Bahtı açık olsun Doğanımın."

1864 yılında Ankara, Güdül, Yeşilöz Köyü'nden, İstanbul Sultanahmet'e göç eden aile ocağımın Alemdar Nüfus Müdürlüğü'ndeki kütüğünde dördüncü kuşağında kayıtlıyım. Sıra numaram: 22.
Onun için ben derim ki:
"Altımız mermer, üstümüz mermer, Bize Sultanahmetli derler."

Öğrenime Tavukçu Sokağı'ndaki 2. İlkokul'da başladım. Ankara Caddesi'ndeki 4. İlkokul'dan mezun oldum (1948). Cağaloğlu Ortaokulu (1948-1949) ve İstanbul Erkek Lisesi (İEL)'nin (1949-1956) ardından Yüksek Gazetecilik ve Ticaret Okulu'ndan (1957) mezun oldum. Hem çalıştım hem de okudum. İEL'de öğretmenlerim "Hayvanın açından, insanın alçağından kork!" dediler.

Gazeteci Selim Ragıp Emeç'in "Son Posta" dergâhında, Mustafa Yücel Öğretmenin "Yazı Hey'eti" katında yetiştim. Ustalarım bana "iti ısıran adamın peşinden koşmayı değil, olayların içindeki bit yeniğini" gösterdiler. "Yazmamayı değil yazmayı" salık verdiler.

Benim esas okulum, bugün tarih olan, adına kitaplarda "Bizim Yokuş" denilen "Babıâli"dir. İnsan sevdalısı, erişilmez ustalarımdır. Öğretmenlerimin az mı emeği var bende.

1954 yılında gazeteciliğe ilk adımımı rahmetli "Arap Necmi (Erkmen)'in Türk Telgraf Ajansı "Türktel"de attım. Spor muhabir stajyeri olarak. 8 Ağustos 1957 günü Son Posta Gazetesi'nde ustam Orhan Erinç'in yanında polis - adliye muhabiri oldum. 1979 yılında Basın Şeref Kartı ile ödüllendim. 8 Kasım 1960 günü 53. dönem Yd. Sb. Öğretmen oldum. İki yıl sonunda hem üsteğmen hem de öğretmen olarak terhis oldum. Gece Postası, Haber Gazetesi (Sorumlu Yazı İşleri Müdürü), Foto Spor Dergisi, Günaydın, Hürriyet, Son Havadis, Akşam, Bugün, Bulvar, Cumhuriyet, Milliyet gazetelerinde muhabir, foto muhabiri ve yazar olarak çalıştım.

1965 yılının baharında Zonguldak maden ocaklarındaki kanlı olayları izlemek için yola çıktım. Üzülmez İnsan Gücü Ocağı'nda 21 gün süren kurstan "taban amelesi" olarak mezun oldum. Diploma aldım. Olayların ilk çıktığı Karadon Ocağı'nda 2 milyon 442 bin 459 Sosyal Sigortalar sicil numarası ile iki ay taban amelesi olarak çalıştım. Olayları çıkaran komünistleri (!) aradım. İçişleri Bakanı İsmail Hakkı Akdoğan, direnişçi iki işçinin öldürüldüğü olaylara kesin teşhis koymuştu:
"Bunları yapanlar komünistlerdir."
Haber, röportaj, seri röportaj, fotoğraf dallarında çeşitli ödüller aldım. İlk ödülüm, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) "Gümüş Kalem" armağanıdır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ndeki (TGC) ödüllerim onu takip etti. Yirmi üç ödül sahibiyim. 1971 yılında gene TGS tarafından ikinci kez sekiz arkadaşım ile birlikte "Dayanışma Ödülü" ile ödüllendirildim. En son aldığım ödül "Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü 2007"
Meral Hanımla evliyim. Odhan ile Okhan adlarında iki oğlum var. Bir de torunum Batuhan. Odhan, oğlumun oğlu. Altıncı göbek İstanbullu (Sultanahmetli) Batuhan.

Kitaplarım var: Olur Böyle Vak'alar (5 Baskı), Yer Altında Sesler Var, Olmaz Böyle Vak'alar, Her Mevsim Kadın (3 baskı), Aşka Veda, Kerizname (2 baskı), Ayıp Sokağı'nda Aşk (2 baskı), Hayvanname (2 baskı), Okulname.

Gazeteci olmaktan, daha doğrusu -eğer bu pâyeyi hak etmişsem- "gazeteci doğmaktan" çok memnunum. Frenklerin deyişiyle "reenkarnasyon", atalarımızın ifadesiyle de "tenasüh" (ruh göçü) gerçekten varsa bu dünyaya bir dahaki gelişimde yine gazeteci olmak isterim.ESERLERİ

1.Olur Böyle Vak'alar
Doğan Katırcıoğlu
Yaz Yayınları

Avukat arkadaşımın çok beğendiği haber Doğan Katırcıoğlu'nun "Silah kaçakçılığı davasında savunma avukatlarının sayısı sanıklardan fazla başlığı taşıyordu. Ve gerçek gazetecilik ne demektir?" sorusuna cevap verebilecek türdendi. Belki gözden kaçmıştır diye köşeme alıyorum. -İlhan Selçuk-

Zaman zaman küçümsenerek bakılan (Ne büyük haksızlık) polis-adliye haberlerinin gerçekte sosyal, siyasal ve ekonomik boyutları olduğunu, bu yönlerin de gözardı edilmemesi gerektiğini kitabınla belgelemiş de oluyorsun. -Orhan Erinç-

Doğan kitabında 1950-1960 arası İstanbul'da geçen önemli olayları anlatırken, polis-gazeteci ilişkilerini de çalışma yöntemlerini de irdeleyip, hatta eleştiriyor. -Hasan Pulur-

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249