Ana Sayfa Kategoriler  Hakkımızda  İletişim

A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z    
  BANKA HESAP NUMARALARI
  İLETİŞİM
  Tüm Kitaplar
  Biyografi.net
  Boğazdaki Aşiret
  facebook biyografi.net
  facebook Biyografi Kitabı
  twitter biyografi.net
  biyograf
  uyanış yayınevi
  biyografimarket
  cengiz aytmatov, cengiz dağcı, mustafa çetin
  biyografi atölyesi
  yerli marka
  Türk Yurdu Dergisi
Biyografi Net Yayınları
Biyografi Net Yayınları
 

Hovsep Aznavur

E-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

Mimar. Ermeni asıllı olan Hovsep Aznavur, Haliç kenarındaki Sveti Stefan Bulgar Kilisesi'ni inşa etti. Cibali Tütün Fabrikası da eserleri arasındadır. Yazar Hasan Kuruyazıcı, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan 'Sveti Stefan Bulgar Kilisesi' adlı kitabında, mimar Aznavur hakkında bilgi veriyor. Kuruyazıcı, konuyla ilgili olarak kendisiyle yapılan bir ropörtajda, ermeni mimar Aznavur'u şöyle anlatıyor; "Aznavur, İtalya'da eğitim gördüğü için çelik inşaat konusunda bilgisi bulunuyordu. İstiklal Caddesi'ndeki Mısır Apartmanı'nı yaptıktan sonra bir de Heybeliada'da köşk yapmış Abbas Halim Paşa'ya. O köşk şimdi yerinde yok. Çünkü köşkü söküp götürmüşler. Köşkün hemen yanında hizmetlilerin kalması için yapılmış binada yaşayanların anlattıklarına göre; Paşa, Köşk'ün sökülüp Mısır'a götürülmesi konusunda vasiyet etmiş; çivi kullanılmadığı için 'Vidalı Köşk' olarak tanınan ahşap köşk, vidalarından sökülerek Mısır'a götürülmüş. Anlatılanlar doğruysa, Aznavur tamamıyla prefabrike bir yapı ortaya koymuş"

Hasan Kuruyazıcı, kişisel olarak Aznavur hakkında bir araştırma yaptığını, Kevork Pamukçiyan'ın bu konuda kendisine yardımcı olduğunu ifade ediyor. Pamukçiyan öldükten sonra ermeni kültürü hakkında araştırma yapma konusunda sıkıntıya düştüğünü belirten Kuruyazıcı, sözlerini şöyle sürdürüyor; "Aznavur konusunda araştırma yapmak istediğimi söyledim. O da elinde Aznavur'a ilişkin birtakım belgeler bulunduğunu belirtti. O'nu kaybettikten sonra belgelere ulaşamadım. Belgelere ne olduğunu da bilmiyorum" ( )

Kaynak:Ermeni Portreleri Hüdavendigar Onur Burak Yayınları İstanbul 2000

 

ünlü kadınlar
ingilizce biyografi
ben de biyografianaliz.net'teyim
  BİYOGRAFİ NEDİR?
  CENGİZ AYTMATOV İLE KONUŞMA
  MİLLİ SİNEMA VE YÜCEL ÇAKMAKLI
  MÜSTEAR İSİMLER
  TAKMA ADLAR
  BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN
 

 

 

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

© Copyright by Biyografi.Net
Ayma-Koop A6 No: 121 İkitelli - İstanbul
Tel: 0212 6717578 - 0542 2357249